Вийшла друком монографія Мар'яни Байдак про жіночі неоднозначні досвіди галицьких українок у роки Першої світової війни.
Мар’яна Байдак. Війна як виклик і можливість : українки в роки Першої світової війни: монографія. Львів: Інститут народознавства НАН України, 2021. 320 с. ISBN 978-966-02-9425-7
У монографії реконструйовано різноманіття повсякденних практик жінок Галичини в часі від 1914 р., коли розпочалася Перша світова війна, до 1921 р., коли було укладено Ризький мирний договір, який, по суті, завершив для українців період війни і пов’язаних з нею змагань за національну державність, і після якого останні чоловіки змогли повернутися до рідних домівок з фронту, полону, таборів для інтернованих осіб. Розкрито особливості військової та громадської діяльності жінок, їхнє місце в родині та суспільстві; світоглядні уявлення жінок під час війни, які включали ставлення до життя і смерті, патріотизму й обов’язку, часу та простору; значення Дому в жіночій самоідентифікації; моделі сімейних відносин у ситуації роздільного життя; формування образів жінок і жіночого повсякдення в тогочасній художній літературі, народній творчості, мистецьких творах і фотографіях. Для жінок не було універсального способу перетривати війну, вони дуже по-різному проживали і переживали війну. Наголошується, що жінки були активним дійовим чинником суспільних процесів.
Замовити книжку можна в авторки Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Зміст
Від наукового редактора
Вступне слово
Розділ. 1. Як досліджувати жіночий досвід війни
1.1.Історія жінок і воєнне повсякдення як напрями історичних досліджень
1.2. Історіографічний огляд
1.3. Джерела та способи їх дослідження
Розділ 2. Переддень війни
2.1. Мовою цифр
2.2. Жінки в сім’ї
2.3. Процеси емансипації
Розділ 3. У просторі діянь
3.1. Родинні обов’язки
3.2. Громадянська діяльність
3.3. Фронтовий досвід
Розділ 4. Образи
4.1. Час і простір
4.2. Патріотизм і обов’язок
4.3. Поняття Дому
4.4. Життя і смерть
Розділ 5. Голоси війни у відлунні подружнього листування
5.1. Листи як спосіб існування
5.2. Листування Ольги Басараб (Левицької) і Дмитра Басараба
5.3. Кореспонденція Іванни та Івана Блажкевичів
5.4. Листи Осипа Маковея до дружини Ольги Маковей (Кордуби)
Розділ 6. Жіночі образи періоду Великої війни в літературно-мистецькому осмисленні
6.1. Жіночі тексти
6.2. Чоловічі тексти
6.3. Жіночі образи у фольклорі та авторській пісенній культурі
6.4. Жіночі образи війни у мистецтві
Післямова
Джерела та література
Перелік ілюстрацій
Додатки
Замовити книжку можна в авторки Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.